Et alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Et ve et ürünleri bitkisel gıdalara göre pahalı gıdalardır. Yapı itibari ile de hileli üretim ve satışa müsait ürünlerdir. Bu yüzden hayvansal gıdalarda özellikle et ve kıyma alırken daha dikkatli olmalıyız. Örnek vermek gerekirse sucuk, pastırma ve salam gibi ürünlerde kullanılan katkı maddeleri ve baharatlar ürüne lezzetini verir. Etin gerçek aroması pek anlaşılmaz bu yüzden hileli üretime açıktır. Et kullanılması gerekirken daha ucuz olan sakatat katanlar olabilir. Tüketiciyi yanıltarak haksız yoldan kazanç sağlamayı amaçlayan bu  firmalara karşı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı belirli bir program dahilinde numune alarak kontroller yapmaktadır. Ancak burada en büyük görev tüketici olan bizlere düşmektedir. Dikkat etmemiz gereken konuları şu şekilde özetleyebiliriz.

 –          Etiketsiz ürünleri kesinlikle almamalıyız.

–          Aldığımız ürünün etiketinde üretim tarihi, son kullanma tarihi, ürün parti numarası, üretim izin bilgilerini kontrol etmeliyiz.

–          5996 sayılı kanun kapsamında hazır kıyma satışı yasaklanmıştı. Ancak mevcut yönetmelikte yapılan değişiklikle günlük olarak hazırlanıp aynı gün için satışa sunulmasına izin verildi ( asgari hijyen koşullarını sağlamak koşuluyla). bu durum suistimale açıktır, 1 hafta önce hazırlanmış kıyma tekrar paketlenip tarih basılarak satışa sunulabilir. Ayrıca kıymaya sakatat, tavuk eti fazla yağ veya bunların dışında başka yabancı madde katılması ihtimali vardır.Kafamızda soru işareti kalmasını istemiyorsak hazır kıyma almamalıyız. Eti görüp yanımızda  kıyma çektirmek en doğrusudur.

–          Et alırken de dikkat etmeliyiz. Karkas dediğimiz hayvanın bütün veya yarım gövdesinde mühür olması gereklidir. Mor renkte olan bu mühür hayvanın kayıtlı bir mezbahada muhtemelen hijyenik bir ortamda kesildiğinin ve sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Bir kasaba gittiğinizde vitrindeki büyük gövde etlerde mühür yoksa o hayvanlar kaçak kesilmiştir ve sağlık açısından büyük risk içermektedir.

–          Taze et parlak kırmızı, hafif nemli olur. Bayatladıkça yüzeyinin rengi koyulaşır hatta kararmaya başlar. Yüzeyi kurur kabuk oluşur. Bozulmuş et mikrobiyolojik açıdan risk oluşturur. Fark etmeden bozulmuş et alıp, iyi pişirmeden tüketirsek zehirlenme kaçınılmazdır. Bu yüzden et alırken dikkat etmeliyiz.

Total Page Visits: 609 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir