Gıda Kaynaklı Enfeksiyonlar

Beslenme bütün canlılar için en önemli ve öncelikli gereksinimdir. Hızla artan dünya nüfusu, değişen beslenme alışkanlıkları ve gıda üretim yöntemleriyle gıda kaynaklı enfeksiyonlar daha da önemli hale gelmiştir.  İnsanlarda oluşan hastalıkların çok büyük bir kısmın gıda kaynaklıdır.

Bütün canlılarda olduğu gibi mikroorganizmalar da  canlılıklarını sürdürmek için gıda ve suya ihtiyaç duyarlar. Elverişli çevre şartlarında gıdalarda çok hızlı çoğalarak risk oluşturabilecek düzeye ulaşabilirler. Hastalık oluşturan mikroorganizmalara patojen mikroorganizmalar denmektedir. Örnek verecek olursak, uygun çevre şartları altında gıdada bulunan 1 mikroorganizma çoğalarak 5 saat sonra 32.000 adede ulaşabilir. Özellikle bazı gıda enfeksiyonlarında vücuda alınan mikroorganizma sayısı oldukça önemlidir. 1000 adedi herhangi bir hastalık oluşturmazken 10.000 adedi ölümcül olabilir.  

Gıdalardaki mikroorganizmalar  2 şekilde hastalık oluşturur

Gıda kaynaklı enfeksiyon:

Mikroorganizmaların gıdalarla vücuda girmesi, çeşitli doku ve organlarda çoğalarak hastalık oluşturmasıdır (listeria, brusella). Bu tür enfeksiyonlarda etkilenen organa göre hastalık belirtileri ve hastalığın seyri değişmekle beraber, çoğunlukla sindirim sistemi etkilenir. Mide bağırsak ile ilgili belirtiler görülür. Etkeni alan kişinin bağışıklık durumu,yaşı, sağlık durumu da hastalığın şiddetinde oldukça önemlidir. Örnek verecek olursak; genelde gıda zehirlenmeleri toplu yemeklerde karşımıza çıkar. Ancak yemeği yiyen herkes zehirlenmez, zehirlenenlerde de görülen belirtiler aynı şiddette olmaz. Bazı vakalarda ölenler olabilirken aynı vakada hafif karın ağrısı ve mide bulantısıyla atlatanlar da olur. Genelde bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar ve yaşlılar  daha çok etkilenir.

Gıda kaynaklı intoksikasyon:

İntoksikasyonlar, canlı mikroorganizmaların değil, mikroorganizmaların oluşturduğu toksinlerin vücuda alınması ile oluşur (örn. botulismus). Alınan toksinin miktarı, toksini alan kişinin bağışıklık durumu hastalığın seyrini belirleyen en önemli unsurlardır. İntoksikasyonlar enfeksiyonlara göre daha hızlı şekillenir. 1-4 saat içerisinde belirtiler görülebilir. Bunun nedeni, enfeksiyonlarda vücuda giren mikroorganizmanın çoğalıp hastalık oluşturması zaman alabilmektedir. Ancak intioksikasyonlarda belirli miktarda toksin vücuda alınmıştır. Kolaylıkla dolaşım sistemine girerek çok daha hızlı etki gösterebilir.

Halk arasında gıda zehirlenmesi olarak bahsettiğimiz gıda kaynaklı enfeksiyonlarda en sık görülen belirtiler doğal olarak gıdalarla direk temas eden sindirim sistemine aittir. İshal, kusma, mide bulantısı ve karın ağrısı en sık görülen belirtilerdir. Bunun yanında halsizlik, ateş, baş                                dönmesi, kasılma, titreme gibi belirtiler de görülebilir.

Total Page Visits: 741 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir