Hileli ve sahte ballar

HİLELİ VE SAHTE BALLARIN TESPİTİ

Üretim kısmında bahsettiğimiz gibi ülkemiz şartlarında bal pahalı bir gıdadır. Bu yüzden hileli ürünler piyasada bulunabilmektedir. Tüketici olarak bilinçli olmalı ve sağlığımız açısından hileli ve sahte ballar dan uzak durmalıyız. Satın alma aşamasında dikkatli olmalıyız.

Piyasaya göre çok ucuza satılan, alışılmış görünümde olmayan, üreticisi belli olmayan, etiketsiz ve etiketinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen üretim izin numarası olmayan balların hileli veya yapay  olma ihtimali yüksektir. Ayrıca kanundaki yasal boşluklardan faydalanan bazı işletmeler bal görünümü verilmiş şekerli şurupları piyasaya sürmektedirler. Küçük boyutlarda yazılan bal şurubu ibaresi çoğu tüketici tarafından görülmez. Bu tür ürünlere dışarıdan şeker ilavesi yapılabilir. Burada tüketiciye düşen en büyük görev aldığı ürünü iyi incelemek. Son kullanma tarihi, Bakanlık üretim izin bilgileri ve ürün adını etiketinde net olarak görmeliyiz.
Bal üretim şekli nedeniyle en fazla hile yapılan hayvansal gıdalardandır. Herhangi bir hile olup olmadığının kesin olarak tespiti için bazı laboratuvar testleri yapılmalıdır. TS 3036’ya göre  bazı yabancı maddeler katılması (su, süt, nişasta, melas şurubu, un, zamk, ayva peltesi, tutkal, alçı, tebeşir, jelatin, jeloz, renk ve aroma maddeleri) nedeniyle genel özelliklerini kaybetmiş ballar hilelidir.
Özellikle arıların glikoz şurubu ile beslenmesi sonucu elde edilen şekerli ballar  hileli ve yapaydır. Nişasta şekeri, sakkaroz, glikoz, pancar veya şeker kamışından elde edilen nişasta şurubu kullanarak veya kullanmaksızın, yapay olarak kokulandırılmış veya boyanmış, kıvam, görünüş, koku ve tadı doğal bala benzeyen ürünler de yapay veya sahte olarak değerlendirilir.

Sahte balı nasıl anlarız ?

Balın saflığı hakkında bir fikir sahibi olmak için evde kendimiz de test edebiliriz. Bir bardak soğuk suya bir damla bal damlatılır. Damla hemen çözülmeden bütün olarak durursa saftır, hemen dağılırsa yapaydır.
Aynı şekilde su dolu bir bardak koyu renkli bir zeminin önüne konur ve bal damlatılır veya ip gibi akıtılır. Damlanın kenarları veya ip gibi akıtılan bal çözülmeye başlarsa  ya şeker katılmıştır veya çok fazla su içermektedir.

Total Page Visits: 839 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir