GIDALARDAN KORONAVİRÜS BULAŞIR MI?

Son zamanlarda dünyayı tehdit eden ve küresel bir yayılım gösteren Koronavirus ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de gıdalardan hastalık etkeninin bulaşıp bulaşmadığıdır. Söz konusu etken 500 ün üzerinde farklı türü bulunan Koronavirus ailesinin yeni üyesi Covid 19 olarak isimlendirilmektedir. Bu türler birbirleriyle benzer özellikler gösterse de bazı farklılıkları bulunmaktadır.

Covid 19 solunum sisteminde hastalık oluşturan bir etkendir. İlk bakışta gıdalar sindirim sistemiyle ilişkilendirildiğinden, gıdalarla bulaşması düşük riskli görülebilir. Ancak yalnızca gıda olarak düşünmemek gerekir. Etkeni taşıyan bireylerin gıdalara dokunmak suretiyle veya solunum neticesinde damlacık dediğimiz virüs kümelerinin gıdalara bulaşmasıyla risk oluşabilmektedir. Etken hücre dışında uzun süre canlılığını sürdüremez, canlı kaldığı süre içerisinde solunum sistemine girmesiyle hastalık oluşturabilir. Pişirilen gıdalar risk oluşturmaz. Çünkü virüs sıcağa dayanıklı değildir. 30 derecenin üzerinde canlılığını kaybeder. Ancak pişirilen gıdaların hazırlık aşamasında, gıdada etken varsa elimize bulaşabilir. Ağzımıza burnumuza ya da gözümüze elimizi sürersek etken vücuda girebilir.

Sadece bu virüs için değil bütün virüs ve bakteriler için en etkili korunma yolu sık sık ellerin sabunla yıkanmasıdır. Çiğ tüketilen sebze meyveler tüketilmeden iyice yıkanmalıdır. Sirkeli su gibi antiseptik özelliği olan maddelerle yıkamak daha kesin sonuç verir. Etken sindirim sisteminde ölmektedir. Bu yolla vücuda alınan virüslerin bir tehlikesi yoktur. Ancak ağız mukozasından solunum sistemine taşınma riski bulunmaktadır. Bu nedenle yemeklerden sonra ağzı çalkalamak olası riski en aza indirecektir.

Gıda ile bulaşma riskini en aza indirmek için

Çiğ tüketilen sebze ve meyveler iyice yıkanmalıdır. ( mümkünse sirkeli su ile).

Çiğ veya pişirilerek tüketilen bütün gıdalar hazırlanmadan önce ve hazırlandıktan sonra eller sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi  covid 19 etkeninin gıdalarla bulaşma ihtimali çok düşüktür. Belli önlemleri alarak düşük de olsa bu ihtimali ortadan kaldırabiliriz.

Sadece koronavirüs etkeni için değil, mikroorganizmaların sebep olduğu bütün enfeksiyonlarda, temizlik ve hijyen en önemli altın kuraldır. Çiğ tüketilen gıdalar iyice yıkanmalı, pişmiş tüketilenler iyi pişirilmeli, hazırlayanlar da ellerini öncesi ve sonrasında sabunla yıkamalıdırlar.

Total Page Visits: 2382 - Today Page Visits: 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir