Köy Yumurtası mı, Çiftlik mi?

Günümüzde beslenme alışkanlıkları belirgin bir şekilde değişmiştir ve bu değişim devam etmektedir. İnsanların artık bilinçli tüketici olması ve başta çağımızın vebası kanser olmak üzere bazı hastalıklardan beslenme alışkanlıklarının sorumlu tutulması nedeniyle toplum artık doğal ve sağlıklı beslenmenin önemini kavramıştır. İçerisinde katkı maddesi bulunmayan doğal çevre koşullarında yetiştirilen organik gıdalara olan talep bu yüzden artmıştır. Bu talep suistimalleri de beraberinde getirmiştir. Peki köy yumurtası mı, çiftlik mi? hangisi daha sağlıklı ?
Köy yumurtası denildiğinde çoğumuzun aklına taze doğal, doğada beslenmiş tavuklardan elde edilen sağlıklı yumurta aklımıza gelir. Ancak maalesef genelde durum böyle değildir. Köyde de tavukları için fabrika yemi kullanan çiftiler vardır. Bunların farkı belli zamanlarda dışarıya salınmasıdır. Serbest dolaşan tavuk kontrolsüz olduğu için bulduğu her şeyi yer. Bu yüzden başta salmonella olmak üzere bazı hastalıklar hayvanın kendisi ve yumurtasıyla etini tüketen insanlar için risk oluşturabilmektedir. Bu yüzden köy veya çiftlik yumurtası fark etmez, çiğ yumurta tüketilmemelidir.

Hangisi ?

Yumurta sektöründe de yapılan hileler ve doğru bilinen yanlışlar mevcuttur.  birçok kişinin kafasında şu soru vardır; köy yumurtası mı, çiftlik yumurtası mı ? hangisi daha sağlıklı Doğal köy yumurtası görünümü verebilmek için samana bulaştırılmış kirli görünen yumurtalar piyasada mevcuttur. Özellikle pazarlarda kayıt dışı satılan bu yumurtaların doğal olmak bir yana bayat olma ihtimali çok yüksektir. Bunun yanında doğal kriteri de sorgulanması gereken bir unsurdur. Büyük tavuk çiftliklerinde kafes tavukçuluğuyla üretilen yumurtalar genel itibariyle güvenli, standart ve sağlıklı yumurtalardır. Kafalarda soru işareti bırakan tek konu tavuklara yedirilen GDO’ lu yemlerdir. Bunun da zararı günümüzde tam olarak tespit edilememişse de kafalarda soru işareti oluşturan bir tartışma konusudur.
Bir diğer konu yumurtanın üretim tarihi, yani tazeliği. Köy yumurtası açık ve ambalajsız satıldığı için üretildiği tarihi bilmemiz mümkün değildir. Muhtemelen doğal olduğunu düşünerek aldığımız bu yumurtalar 5-10 veya 20- 30 günlük bile olabilir. Bu tamamen soru işaretidir. Köydeki çiftçi genelde ticari amaç gütmeden 5-10 tavuk yetiştirir ve kendi tüketiminden sonra kalanları biriktirir. Belli sayıya ulaştığında pazarlarda satar. Bu yüzden açık olarak pazarlarda satılan köy yumurtalarının bayat olma ihtimali yüksektir. Marketlerde paketli satılan yumurtalarda üretim ve son kullanma tarihi bulunduğundan tazelik konusunda daha güvenlidir. Büyük çiftlikler denetim ve kontrol altında üretim yaptıklarından sağlık açısından da güvenlidir.
Son bir örnek verecek olursak, kimyasal fabrika atıklarının döküldüğü bir derenin kenarında serbest dolaşan ve beslenen bir tavuğun yumurtası mı, yoksa büyük çiftliklerde GDO lu da olsa fabrika yemiyle beslenen tavuğun yumurtası mı daha güvenlidir. Tabiî ki çiftlik üretimi olanı tercih etmeliyiz. Sonuç olarak, herkes sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak ister. Bunun için bilinçli tüketici olmalı sağlıklı, güvenli gıdalar tüketmeye özen göstermeliyiz. Doğallık tabiî ki önemlidir fakat önceliğimiz güvenli gıda olmalıdır.

Total Page Visits: 644 - Today Page Visits: 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir