Kurban Eti

Müslümanlar için önemi büyük olan kurban bayramında akıllardaki bir soru da kurban etlerinin nasıl değerlendirileceği ve saklanacağı olmaktadır.

Aslında etlerin değerlendirilmesinden önce kurban kesimi de büyük önem taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken noktalar gözden kaçırıldığında çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliriz. En güvenli kesim mezbahalarda veteriner hekim gözetiminde yapılan kesimdir. Mezbahalarda hayvanlar uzman kasaplar tarafından kesilir. Kesim ve parçalamanın her aşamasında veteriner hekim kontrolü olduğundan, hastalıklı hayvanların tespiti yapılabilmektedir. Mezbahada kesim ve parçalama sırasında hayvanın karkası yerle temas etmediğinden çevreden bulaşma riski en aza indirilmektedir. Ancak amatörce bahçelerde, açık alanlarda, yerde yapılan kesim ve parçalama sırasında çevreden mikroorganizma bulaşma riski çok yüksektir. Ayrıca mezbahalarda kesim sırasında hayvan ayaklarından asıldığı için kanın tamamına yakını akıtılırken, yerde yapılan kesimde, hayvanın kanının önemli bir kısmı akıtılamamaktadır. Kesim sonrası karkas dediğimiz hayvanın vücudunda kalan kan hastalık riskini arttıran ve etin kalitesini düşüren  bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır

Yukarda anlattıklarımız her ne kadar olması gerekense de maalesef hem ülkemizdeki mezbahaların kapasitesi hemde toplum olarak alışkanlıklarımızdan ötürü, önemli bir kısmımız kurbanlarını mezbaha dışında köylerde  bahçelerde boş arsalarda kesmektedir. Bu durumda da hastalık riskini en aza indirmemiz için bir takım önlemler alabiliriz.

-Kesim sırasında hayvanı korkutucu eziyet verici davranışlarda bulunmamalıyız. İnsani olarak zaten bu yapılması gerekir. Ama farklı bir boyutu da kurbanın et kalitesini etkilemesidir. Hayvan kesimden hemen önce stres altında olursa vücudunda açığa çıkan glikojen et kalitesini olumsuz etkilemektedir.

-Mümkünse yerde değil de hayvan ayaklarından asılarak kesilmelidir. Yerde kesilecekse de altında temiz muşamba benzeri örtü olmalı ve yerle teması önlenmelidir.

-Hayvanın iç organları bize sağlık durumu hakkında bilgi verebilir.  Özellikle karaciğer ve akciğere dikkat etmeliyiz.  ciğerlerde nohut büyüklüğüne kadar görülebilen sarımsı veya koyu renkli sert kitleler tüberküloz hastalığının belirtisi olabilir. Karkasta görülen, özellikle yağlarındaki sarı renk, hepatit hastalığını aklımıza getirmelidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu ve bunun gibi belirtiler ancak veteriner hekim gözetiminde yapılan kesimlerde hayati öneme sahiptir.

Kurban etlerinin değerlendirilmesi

Kurban etleri nin muhafazası ve saklanmasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Hayvansal gıdalar özellikle de et, kolay bozulabilen gıdalardır. Bu yüzden muhafaza koşullarına dikkat edilmelidir.

-Kurban eti kesildikten sonra 18 24 saat serin yerde, hava sıcaksa buzdolabında dinlendirilmelidir.

-Kurban etlerinin önemli bir kısmını kıyma çektirerek saklarız. Kıymayı mutlaka kasaplara çektirin. Kurban bayramı zamanı kıyma çekilir tabelasını tuhafiye ya da nalbur dükkanında bile görmüşsünüzdür. Gıda işletmesi belgesi olan ve düzenli aralıklarla denetlenen kasaplar bu iş için her zaman daha güvenlidir.

-Kıyma veya kuşbaşı olarak hazırlanan etler pişirildikten sonra  derin dondurucuya koyulursa, çiğ ete göre daha uzun süre durabilir. Çiğ olarak da dondurabilirsiniz. Hazırlanacak et ya da kıyma tek seferde kullanılacak büyüklüklerde paketlenmeli, çözdürülen et tekrar dondurulmamalı, en kısa sürede tüketilmelidir. Derin dondurucunuzda  etleri 1 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz ancak 6 ay içerisinde tüketmenizi tavsiye ederiz. Zaten bu bir ibadetse 6 aylık et stoklamanın pek de doğru olduğunu söyleyemeyiz. 🙂

Hepinize mutlu bayramlar.

Total Page Visits: 897 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir