Şarbon Hastalığı

Son günlerde sıkça adını duyduğumuz şarbon hastalığı hakkında yanlış bilinenler ve bilinmesi gereken gerçekler hakkında bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Şarbon hastalığı nedir ? hastalığa ne sebep olur ?

Şarbon (antrax), başta sığırlar olmak üzere geviş getiren hayvanlarda görülen ve insanlara bulaşabilen zoonoz bir hastalıktır. Bacillus anthracis adında bir bakteri hastalığın etkenidir. Doğada uzun süre canlılığını koruyabilen sporlu ve çevre şartlarına dirençli bir bakteridir. Bakteri vücuda alındıktan sonra sığırlarda 5-10 gün içerisinde, koyun keçi gibi küçükbaş hayvanlarda 1-3 gün içerisinde ölüm gerçekleşir. İnsanlarda da ölüme kadar varabilen sonuçlar doğurabilir.

Belirtileri

Hayvanlarda ölüm gerçekleşmeden fazla belirti göstermez. Genel düşkünlük, solunum güçlüğü, titreme, süt veriminde azalma, gebelerde yavru atma ve hastalığın son evresinde ağız, burun ve makattan kan gelmesi en önemli belirtileridir. Şarbon hastalığından şüpheli ölümlerde otopsi yapılmaz bunun nedeni hastalık etkeninin yayılmasını engellemektir. Vücudun doğal deliklerinde bulunan kandan örnek alınarak hastalığın teşhisi yapılır.

Hastalığın İnsanlarda genel olarak 3 formu görülür

Deri formu:

Etken deri yüzeyinden vücuda girer. Derideki çok küçük yaralardan bile bulaşabilir. Ortası siyah ve genişleyen tarzda çıban benzeri lezyonlar görülür. Tedavi edilmediği takdirde yaralar büyür ve vücuda yayılabilir.

Bağırsak formu:

Sindirim sistemiyle vücuda alınan etken. Sindirim kanalındaki ülser benzeri yaralardan vücuda yayılır. Karın ağrısı, halsizlik ve ishal görülebilir. Bağışıklığı zayıf insanlarda ölüme neden olabilir.

Akciğer formu:

En tehlikeli ve ölümcül olanıdır. Etkenin vejetatif veya sporlu formunun solunmasıyla hastalık oluşur. Akciğerdeki yoğun dolaşımdan dolayı vücuda yayılması ve semptomların görülmesi daha hızlı olur. Aniden yükselen ateş, titreme halsizlikle kendini gösterir. Septisemi ve ölümle sonuçlanabilir.

Hastalıktan korunmak için

Hastalık kasaplık hayvanlarda hızla ilerleyerek ölüme nedenolur. Mezbaha dışında kontrolsüz kesilen hayvanlar en büyük riski oluşturur. Mezbahada kesilen hayvanlarda şarbon olması durumunda mezbaha veteriner hekimi için teşhisi kolaydır. Dalak yaklaşık 3-4 katı büyümüştür. Doğal deliklerden gelen kan ve kanın pıhtılaşmaması hastalığın tanısını kolaylaştırır. Böyle bir durumda veteriner hekim gerekli tedbirleri alarak o hayvanın  tüketilmesinin önüne geçer. Ancak kayıt dışı kontrolsüz kesimlerde bu durum farkedilemeyebilir ve hastalıklı hayvanın etleri piyasaya sunulabilir. Hasta hayvanın eti yeteri kadar pişirilmediği takdirde etken sindirim yoluyla vücuda alınarak hastalık oluşturur. Ayrıca hastalıklı hayvanın etiyle temas halinde derideki mikro lezyonlardan etken bulaşarak hastalık oluşturabilir.

Kısaca şarbon hastalığından korunmak için

Mezbaha dışında kesilen, üzerinde mühür bulunmayan etlerden uzak durmalıyız.

Etleri tüketmeden iyi pişirildiğinden emin olmalıyız.

Total Page Visits: 671 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir