Süt tüketimi

Süt  besin değerleri açısından oldukça zengin ve önemli bir gıdadır. Esansiyel aminoasitlerin birçoğu sütün yapısında bulunur. Bu yüzden yeterli süt tüketimi beslenme açısından önemlidir. Ancak sütün besin öğelerinden yeterince faydalanabilmek için dikkat etmemiz gereken konular vardır. Gıdalarda bulunan vitamin, mineral maddeler ve proteinler sindirim sırasında etkileşime girerler. Bu etkileşim çoğu zaman faydalı olur ancak bazı durumlarda bir gıdada bulunan iki farklı madde birbirlerinin sindirim ve emiliminde olumsuz etki yaratabilmektedir.

Bebeklere inek sütü verilmesi:

1 yaşından küçük bebeklere inek sütü verilmesi önerilmez. Çünkü inek sütünde protein oranı yüksektir. Süt proteinini oluşturan kazeinin sindirimi, sindirim sistemi tam olarak gelişmemiş olan bebekler için zordur ve problemlere yol açabilir.  Ayrıca yüksek oranda potasyum ve fosfor içermesi bebekler için alerjik etki gösterebilir. 6 aylıktan küçük bebeklere inek sütü vermek zorunda kalırsak sulandırarak vermeliyiz. Bir miktar şeker katılması da önerilmektedir. İnsan sütüne bileşim bakımından en yakın süt eşek sütü daha sonra kısrak ve keçi sütüdür. Son yıllarda devam sütü olarak piyasaya sunulan, bileşimi bebeklerin sindirebileceği şekilde düzenlenmiş sütler bulunmaktadır.

Ispanağı yoğurtla yemeyin!

Koyu yeşil sebzelerde (ıspanak, pırasa) oksalat denilen madde vardır. yoğurt ıspanakla birlikte tüketilirse yoğurtta bulunan kalsiyumun bir kısmı bağırsaklarda oksalat ile birleşerek kalsiyum oksalat olarak kullanılmadan atılır. Ayrıca çay, kahve, çikolatada da oksalat bulunmaktadır. Bu yüzden çocuklar çikolatalı veya kakaolu süt tükettiklerinde bağırsaklarda kalsiyum emilimi olumsuz etkilenmektedir. Bunun yanında ıspanakta sanılanın aksine fazla demir bulunmamaktadır. C vitamini  ıspanağın içerdiği bu az miktardaki demirin emilimine yardımcı olur. Bu yüzden ıspanak yoğurt yerine limon sıkılarak yenilirse daha faydalı olmaktadır.

Total Page Visits: 638 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir