Yarım yağlı süt mü tam yağlı süt mü?

Son yıllarda değişen beslenme alışkanlıkları gelişen teknolojiyle beraber gıdaların işlenmesiye üretilen farklı ürünler bazen hangisini tercih edeceğimiz konusunda kafamızda soru işareti oluşturabilmektedir. Yarım yağlı süt mü tam yağlı süt mü ?  Hangisi daha sağlıklı ve faydalı ? aslında bu sorunun cevabı kişiye ve duruma göre değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak ele alırsak yağlı inek sütü yarım yağlı ya da yağsız süte daha faydalıdır diyebiliriz.

Sütteki yağın yaklaşık üçte ikisi doymuş yağ asitlerinden oluşur. Doymuş yağların vücudumuzda önemli görevleri vardır. Hücre zarları ve hormonların oluşumuna katkı sağlarlar, hassas organlar için enerji kaynağıdır. Yağda çözünen vitaminlerden özellikle A ve D vitamini süt yağında bol miktarda bulunur. Yarım yağlı ya da yağsız sütte bu vitaminler oldukça düşük düzeydedir.

Konjuge Linoleik Asit (CLA),

Süt yağının bir başka önemi içerdiği Konjuge Linoleik Asit (CLA), dan gelmektedir. İnek sütünde bol miktarda bulunan bu yağ asiti sağlık açısından çok faydalıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda CLA’ nın kanser oluşumunu azalttığı, tümörlerin gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca CLA diğer faydaları  (1) metabolizmayı hızlandırır; (2) karın yağının uzaklaştırılmasına yardımcı olur; (3) kas büyümesini arttırır; (4) insüline karşı direnci azaltır; ve (5) bağışıklık sistemini güçlendirir ve gıda alerjisi reaksiyonlarını azaltır. Yağ  yiyerek nasıl karın yağlarını uzaklaştırıyoruz dediğinizi duyar gibiyiz.  Çivi çiviyi söker diyeceğimiz bir durum olsa gerek J. Bilimsel açıklaması metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımına yardımcı olması olarak açıklanmaktadır. Özellikle yeşil taze ot ile beslenen ineklerin sütü, yem ile beslenen ineklerin sütünden 3-5 kat daha fazla CLA’ya sahiptir.

Trans-palmitoleik asit

Tam yağlı sütün içindeki bir başka yağ asiti trans-palmitoleik asit kan yağlarını azaltarak, insülin direncini düşürmekte, böylece Diyabet oluşma riskini yaklaşık yüzde 60 oranında azaltabilmektedir.

Bütirat

Bir diğer  yağ asidi olan bütirat  bağırsak hücrelerinde enerji dönüşümünü dengeleyerek iltihaplanmayı azaltmaktadır. Özellikle crohn hastalığı olarak bilinen bağırsak iltihaplarında bütiratın gözle görülür tedavi etkisi saptanmıştır. Günde 4 gram bütirat verilen bu hastalarda atak sayısını azaldığı bildirilmiştir.

Sütün içindeki bu iyi yağ asitleri mide boşalma zamanını uzatarak tokluk hissi vermektedir.

Yapılan bu araştırmaları ve sonuçlarını incelediğimizde tam yağlı sütün; biraz daha fazla kaloriden başka bir suçu olmadığını söyleyebiliriz. Dengeli ve düzenli beslenen bir kişinin diyetinde yağı alınmamış süt önemli bir besin kaynağıdır. Süt için süt içirin.

Süt tüketimi yazımız için tıklayın.

Total Page Visits: 621 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir