Alo 174 Gıda İhbar Hattı

Gıdalar ile ilgili her türlü ihbar ve şikayetleriniz için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından koordine edilen Alo 174 Gıda İhbar Hattı bulunmaktadır. Bu hatta yapılan bütün şikayetler titizlikle değerlendirilmekte, gerekli kontrol ve denetimlerin yapılması için şikayete konu ürün veya işletmenin bulunduğu Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine bildirilmektedir. İl Müdürlükleri Gıda ve Yem Şubelerinde görevli konu uzmanı kontrolörler ( veteriner hekimler, gıda mühendisleri ve ziraat mühendisleri ) en kısa sürede  denetim yaparak gerekli hallerde numune almak suretiyle şikayeti sonuçlandırırlar. Olumsuz bir durum görüldüğünde 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’ nun ilgili maddeleri gereğince işlenen suça göre idari para cezasından işletmeyi kapatmaya kadar varan yaptırımlar uygulanır  Ortalama bir hafta içerisinde şikayetler sonuçlandırılır. Ancak iş yoğunluğuna göre bu süre 15 güne kadar uzayabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Gıda şikayeti hattını aradığımızda

-Şikayet edilen işletmenin adı ve açık adresi tam ve doğru olarak bildirilmelidir.

-Şikayet konusu net olarak belirtilmelidir.

-Şikayet kaydının ardından verilen takip numarası bir yere not edilmelidir. Şikayet süreci ve sonucu  ile ilgili bilgi alabilmek için bu numara gerekmektedir. Şikayet eden kişinin kimlik bilgileri  kontrol görevlileri dahil kimseyle paylaşılmamaktadır. Şikayet eden ile edilenin karşı karşıya getirilmemesi açısından bu konuya özen gösterilmektedir.

Alo 174 ücretlendirmesi: Gereksiz aramaların önlenmesi amacıyla 174′ ü aramak ücretlendirilmektedir. Türk telekom ve gsm firmalarının en düşük tarifeleriyle ücretlendirilmektedir. Tarifelerin her yöne dakikalarından düşülmektedir. Ekstra bir ücretlendirme yapılmamaktadır.

Gıda Şikayet Neden Önemlidir ?

Gıda ve yem üreten, işleyen, satan bütün işletmeler Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinde görevli denetçi personel tarafından belirli bir program dahilinde denetlenmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki en iyi denetçi tüketicidir. Satın aldığımız gıda maddelerinin üretim, son tüketim tarihlerini ve üretim izin bilgilerini kontrol etmeliyiz. Ayrıca herhangi bir gıda veya yem işletmesinde insan veya hayvan sağlığını tehdit edebilecek bir durumla karşılaştığımızda veya böyle bir olaya şahit olduğumuzda 174 ü arayarak veya http://www.alo174.gov.tr adresinden ihbarda bulunmak halk sağlığı açısından yapılması gereken bir vatandaşlık görevi olarak görülmelidir.

Total Page Visits: 913 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir