Etin beslenmedeki önemi

Balık, kümes hayvanları, domuz ve sığır eti gibi etler, en önemli protein kaynağı olmasının yanında, demir, B12, potasyum, çinko açısından da oldukça zengindir. Et yemeyen insanlar, bu besin maddelerini diğer besin kaynaklarından alabilirler, ancak etin bir porsiyonunda bulunan aynı besin maddelerini elde etmek için bitki bazlı gıdaların bir kombinasyonunu tüketmelidirler.

Et ve balık, vücudun ihtiyaç duyduğu ancak kendi kendine sentezleyemediği (esansiyel) dokuz amino asidi içeren zengin bir protein kaynağıdır. Protein vücutta doku büyümesi ve onarımı da dahil olmak üzere birçok önemli fonksiyona hizmet eder. Gıdalarda demir hem ve hem olmayan form olmak üzere 2 şekilde bulunudr. Et ve balıkda 2 tür demirde bulunmaktadır. Bitkilerde ise hem olmayan demir bulunur. hem demiri vücut daha iyi absorbe ederken, aynı zamanda hem olmayan demirin emilimini de arttırır. Demir sağlıklı kas büyümesi ve kan oksijenasyonu için gereklidir. Demirin tavsiye edilen günlük alımı, erkekler için günde yaklaşık 8 mg, kadınlar için 18 mg ve çocuklar için 10 mg’dır.

Besin Değerleri

100 gr sığır filetosu porsiyonu yaklaşık 190 kalori, 25 g protein, 1.7 mg demir, 8 g yağ ve 85 mg kolesterol içerir.

Hindi eti 100 gramında yaklaşık 26 g’lık oranıyla en yüksek proteinli kümes hayvanıdır, hindiyi 23 gramla ördek ve 20 gramla tavuk takip eder. Kümes hayvanlarında sığır etine göre kolesterol daha azdır. Bu nedenle daha sağlıklıdır.  Örneğin, 100 gram tavuk göğsü yaklaşık 160 kalori, 0.35 mg demir, 4 gr yağ ve 77 mg kolesterol içerir

Balık eti de kırmızı ete alternatif yağsız bir protein kaynağı olarak önerilmektedir. Örneğin, 100 gram somon yaklaşık 127 kalori, 4 g yağ ve 57 mg kolesterol içerirken türüne göre, 100 gramında yaklaşık 20 ila 25 g protein ve 0.35 mg demir içerir. Balık ayrıca beyin ve sinir gelişimini destekleyen omega-3 yağ asitlerinin en önemli kaynağıdır.

Et fazla tüketilirse ?

Türüne ve kesimine bağlı olarak, etlerde yağ ve kolesterolde yüksek olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda, günlük kalorilerin sadece yüzde 30’unun yağdan gelmesi gerektiği ve insanların günde 200 mg’dan  fazla kolesterol tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Aşırı et tüketiminde vücuda alınan fazla proteinin vücuttan atılabilmesi için böbreklerin fazla mesai yapması gerekmekte, bu da böbreklerde fonksiyon bozukluklarına sebep olabilmektedir. Zengin besin değerleriyle etin beslenmemizdeki yeri önemlidir ancak dengeli ve sağlıklı beslenmenin ilk şartı, farklı gıdaları dengeli bir şekilde tüketmemizdir.

Total Page Visits: 348 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir