Sakatat

Hayvanların kesimi sonrasında karkas dediğimiz kemik ve kaslardan oluşan kısmının dışında kalan iç organların geneline sakatat adı verilmektedir.

 Sakatat sağlıklı mıdır?

Geçmişte daha tercih çok  edilen ancak günümüzde çok fazla rağbet görmeyen sakatatlar besin öğeleri açısından zengindir. Pek çok insan hiçbir zaman bir hayvanın bu kısımlarını yememiş ve bunu oldukça rahatsız edici bulmaktadır. Belki lezzet olarak et kadar çekici gelmese de içerdiği b12 vitamini folik asit, demir ve protein bakımından etten daha sağlıklı ve besleyici olduğunu bile söyleyebiliriz.

Sakatatı oluşturan organlarda bahsedecek olursak

Karaciğer, dalak, dil kalp, böbrek, beyin, uykuluk, işkembe, koyun ve sığırların ayaklarından elde edilen paça, billur veya koç yumurtası başlıca sakatatlardır. Ayrıca kanatlı hayvanlardan elde edilen taşlık da sakatattır. Ülkemizde en yaygın tüketilen sakatatlar karaciğer böbrek, işkembe, paça, bağırsak ve taşlıktır.

Sakatatın besin içeriği, hayvan kaynağına ve organ tipine bağlı olarak biraz değişir. Ancak çoğu organ son derece besleyicidir. Aslında, çoğu kas etinden daha besleyicidir.

Özellikle B12 vitamini ve folat gibi B vitaminleri bakımından zengindirler. Ayrıca demir, magnezyum, selenyum ve çinko gibi mineraller ve A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda çözünen önemli vitaminler bakımından zengindirler.

Bunun yanında mükemmel bir protein kaynağıdır. Dahası, hayvansal protein, vücudunuzun etkin bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin hepsini sağlar.

(100 gram) pişmiş sığır karaciğeri tükettiğinizde.

( % oranı, yetişkin bir insanın günlük ihtiyacının ne kadarını karşıladığını belirtmektedir.)

Kalori: 175
Protein: 27 gram %20-30
B12 Vitamini: % 1300’ü
Bakır:  % 30’u
A Vitamini: % 522’si
Demir: % 34’ünü karşılamaktadır.

Riboflavin: % 201’i
Niasin: % 87’si
B6 Vitamini: % 51’i
Selenyum: % 47’si
Çinko: % 35’i

Beyin  zengin bir omega-3 kaynağıdır. Balıkta bulunan omega-3 ün 3 katı beyinde bulunur. Gelişim sürecindeki çocukların ve hamilelerin beyin tüketmesi tavsiye edilmektedir.

İşkembe selenyum açısından zengin olduğundan troid hastalarının tüketmesi gerekmektedir. Ancak yüksek kalorisinden dolayı ayda 1 veya 2 kere tüketilmelidir.

Dalak b2 b3 vitaminleri ile demir yönünden zengindir. Ayrıca kan üretiminden sorumlu olan bu organ  hücrelerin yenilenmesi ve kansızlığın önlenmesi açısından önemli bir besindir.

Özetleyecek olursak sofranıza sakatat koymanız için birçok neden bulunmaktadır. Bunlar;

• Mükemmel demir kaynağı: Ette yüksek oranda biyoyararlanabilen heme demir bulunur, bu nedenle vücut tarafından bitki besinlerinden elde edilen heme dışı demirden daha iyi emilir.

• Sizi daha uzun süre doyurucu tutar: Birçok çalışma, yüksek proteinli diyetlerin iştahı azaltabildiğini ve dolgunluk hissini artırabildiğini göstermiştir. Ayrıca metabolik hızınızı artırarak kilo kaybına neden olabilirler.

• Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir: Sakatat, kas kütlesini oluşturmak ve korumak için önemli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

• Mükemmel kolin kaynağı: Organ etleri, birçok insanın yeterince alamadığı beyin, kas ve karaciğer sağlığı için temel bir besin maddesi olan kolinin en önemli  kaynakları arasındadır.

• fiyat olarak ete göre daha ucuzdur ama kesinlikle daha az sağlıklı değildir.

Uyarı:

Hamileler aşırı sakatat tüketiminden kaçınmalıdır. Özellikle aşırı A vitamini alımında bebekte doğum kusurları riskini arttırdığı tespit edilmiştir.

kaynak

Total Page Visits: 1149 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir