Gıda Muhafaza Yöntemleri

Gıda muhafazası; belirli yöntemler kullanılarak gıdaların doğal yapı ve bileşiminin olabildiğince uzun süre korunması işlemdir. Gıdanın raf ömrünü belirleyen etkenlerin başında uyguladığımız bu yöntemler gelir.

Gıda neden bozulur?

Gıdaların kendi yapısında bulunan enzimler çevresel faktörlerin de etkisiyle oluşan enzimatik reaksiyonlar sonucunda yapısal  bozukluklar oluşur. Görünüşü kokusu ve yapısı bozulan gıda tüketilemez hale gelir.  Bir diğer bozulma sebebi de mikrobiyel kaynaklıdır.  Gıdada oluşturduğu bozuklukların yanında insan sağlığı açısından da mikrobiyolojik bozulma büyük bir risk oluşturmaktadır.

Gıda muhafazası belirli işlemlerden geçirilip tüketilebilir hale getirilen gıdaların raf ömrünü uzatmayı amaçlar. Üretim ve işleme aşamalarında alınabilecek küçük önlemlerle gıda muhafazasını daha kolay hale getirebiliriz. Özellikle mikrobiyel bozulmanın önüne geçebilmek için gıda üretim ve işleme aşamalarında dikkat etmemiz gereken temel ilke temizlik ve hijyendir. Bilmeliyiz ki insanlarda meydana gelen gıda zehirlenmelerinin kaynağı patojen yani hastalık oluşturan bakteri ve virüslerle bulaşık gıdaların tüketilmesidir.  Gıdalardaki bulaşma büyük çoğunlukla üretim ve işleme aşamasında bulaşır. Alacağımız basit önlemlerle bunun önüne geçebiliriz.  Günlük hayatta da sık sık elimizi yıkamalıyız, ancak herhangi bir gıda maddesine temas etmeden önce kesinlikle sabunla yıkamalıyız. Çünkü dokunduğumuz heryerde patojen mikroorganizmalar bulunabilir. Çok temiz olduğunu sandığımız yerler bile bizi hasta edebilecek etkenleri barındırabilir.

Yemek yaparken veya gıdaya herhangi bir işlem uygularken  kullandığımız alet ekipmanlar da önemli bir bulaşma kaynağıdır. Bunların kullanımdan önce ve sonra dezenfeksiyonu yani mikroorganizmalardan arındırılması kaliteli bir gıda üretmemiz için en önemli şartlardan birisidir.

Hayvansal gıdalarda muhafaza bitkisel gıdalara göre daha zordur.  İnsanlar için zengin besin maddeleri içeren hayvansal gıdalar mikroorganizmalar için de önemli bir besin kaynağıdır. Bu yüzden mikroorganizma uygun çevre koşulları altında hayvansal gıdalarda çok çabuk çoğalır bunu sonucunda da bozulma şekillenir.

İnsan sağlığını ve gıdanın yapısı ile bileşimini uzun süre korumak için geliştirilen muhafaza yöntemlerini  fiziksel, kimyasal ve biyolojik olmak üzere 3 ana başlık altında inceleyebiliriz. Bu yöntemler ilgili sayfalarda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Total Page Visits: 287 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir