Kanatlı eti

Kanatlı eti denildiğinde ilk akla gelen tavuk etidir. Tavuktan başka hindi, ördek, kaz, bıldırcın ve devekuşu gibi hayvanlar da kanatlı eti üretimi amacıyla yetiştirilmektedir. Ülkemizde kanatlı eti yetiştiriciliği son 15-20 yıl içerisinde önemli ölçüde artmıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte modern kümesler ve kanatlı kesimhanelerinin sayısındaki artış Türkiye’ yi kanatlı eti üretiminde önemli bir ülke haline getirmiştir. 2012 yılı verilerine göre ülkemizde kişi başına yıllık tavuk eti tüketimi 20 kg civarındadır.

Kanatlı sektörünün gelişmesindeki en önemli etken kısa sürede ürün elde edilmesi ve kırmızı ete göre daha ucuz bir protein kaynağı olmasıdır. Gelişen bakım ve besleme metotları sayesinde 40-45 gün sonunda kesime sevk edilen etçi tavuk ırkları bulunmaktadır. Ayrıca yüksek kesim kapasiteli (150.000-200.000 adet/gün) modern entegre tesislerin bulunması da daha ucuz ve kaliteli kanatlı eti üretilmesini sağlamaktadır.

Besin Değerleri

Kanatlı eti sindirilebilir protein açısından en zengin hayvansal gıdadır. Besin değerliliği çok yüksektir. ince lifli, bağ doku ve yağ oranının düşük olması nedeniyle sindirimi kırmızı ete göre daha kolaydır. Sinir sistemini destekleyen B gurubu vitaminler, esansiyel aminoasitler ve doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir besindir. Kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Bir çok hastalığın diyetinde tavuk eti en önemli protein kaynağını oluşturur.

Kanatlı eti üretimi

Ülkemizde çok sayıda modern kanatlı kesimhanesi ve entegre kanatlı eti işleme tesisleri mevcuttur. genel olarak 5.000- 50.000 kapasiteli kümeslerde yumurtadan yeni çıkmış civcivler 42-45 gün süre ile yoğun bir besleme programı ile kesim olgunluğuna ulaşır. 45. günün sonunda tavuklar kesime sevk edilir. mevcut gelişmiş entegre tesislerin çoğunda işletmeye canlı giren tavuk paketlenmiş parça veya bütün tavuk şeklinde çıkar. işlemlerin çoğu otomatik makinelerle yapılır. Günde 200.000 kesim ve işleme kapasiteli tesislerin varlığı bu otomasyonun sonucudur.

Kesim işlemi sonrası tavuk ya bütün olarak piyasaya sunulur ya da kesimhanenin bünyesinde bulunan veya ayrı bir parçalama tesisinde parçalanır. Tercihe göre  but, baget, pirzola, göğüs, ciğer, taşlık gibi parçaları ayrı ayrı paketlenip piyasaya sunulabilmektedir.

Kırmızı et sayfamızda ayrıntılı olarak anlatılan işlenmiş et ürünlerinden sucuk, salam ve sosis kanatlı eti kullanılarak da yapılmaktadır. 5 Mart 2013 tarihinden önce işlenmiş et ürünlerinde kırmızı et ile kanatlı eti karışımına izin veriliyordu. ancak bu tarihte Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde yapılan değişiklik ile üretim aşamasında yapılabilecek hilelerin önüne geçebilmek amacıyla kırmızı et ile kanatlı eti karışımı yasaklanmıştır.

Total Page Visits: 283 - Today Page Visits: 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir