Probiyotikler

PROBİYOTİK NEDİR?

Latince bir kelime olan probiyotik “yaşam için” anlamına gelmektedir. Gıda teknolojisinde ise insan sağlığına faydalı, sindirim sistemini düzenleyici etkisi olan mikroorganizmalar ve ürünleri probiyotikler olarak adlandırılır. Fermente süt ürünlerine katılır. Bütün fermente süt ürünlerindeki mikroorganizmalar probiyotik değildir. Bir mikroorganizmanın probiyotik olması için spesifik bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler:

-İnsan kaynaklı olmalıdır.Ağız yoluyla vücuda alındıktan sonra bağırsaklara ulaşana kadar canlılığını korumalıdır.Bağırsaklara tutunabilmeli,sindirim sisteminde gelişerek yararlı etki göstermelidir. Güvenilir olmalı, kullanıldığı insan veya hayvanda herhangi bir olumsuz etki oluşturmamalıdır.Konak (etkeni alan insan veya hayvan vücudu) savunma mekanizmasından etkilenmeden çoğalabilmeli, konakta bulunabilecek patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmalar ve kanser hücrelerini baskılayıcı etki göstermelidir. Antibiyotiklere dirençli olmalı ve çok sayıda bulunabilmelidir.

Probiyotik özellik taşıyan bazı bakteriler 

-Laktobasiller:  Lactobacillus acidophilus, L.brevis – L. casei

-Streptokoklar: Streptococcus cremoris – S.lactis – S. intermedius –  S.diacetilactis

-Bifidobakterler: Bifidobacterium bifidum – B. longum – B. breve – B. infantis

-Basiller: Bacillus subtilis – B. coagulans – B. pumilus

-Pediokoklar: Pediococcus cerevisae – P. acidilactici – P. pentosaceus

-Propionibakterler: Propionibacterium shermanii – P. freudenreichii

-Küfler: Aspergillus niger – A. Oryzae

-Mayalar: Saccharomyces cerevisiae – Candida torulopsis

Probiyotikler Tarafından Üretilen Maddeler:

K ve B grubu vitaminler, karbonhidrat, protein ve yağ enzimleri, uçucu yağ asitleri, ayrıca patojen mikroorganizmaların gelişimini baskılayan asetik asit, laktik asit ve bakteriyosin gibi antimikrobiyel maddeler.

Probiyotiklerin Faydaları

-En önemli ve etkin işlevi bağırsak hareketlerini düzenlemektir. Sindirim kanalı boyunca canlı kalarak bağırsaklara ulaşan probiyotikler burada hızla çoğalarak baskın flora haline gelirler. Bağırsak duvarında ve içerisinde bulunabilen sindirim bozukluklarına neden olan mikroorganizma ve maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenlerler.

-Salgıladıkları enzimlerle kanser hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar.

-Diğer fermente süt ürünleri gibi süt şekeri olan laktozu parçalayarak sindirimini kolaylaştırır.

– genel enfeksiyonlardan korunma, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, alerjik hastalıkların önlenmesi için de probiyotiklerin kullanılması önerilmektedir.

Prebiyotik:

Probiyotik özellikteki bakterilerin canlı organizmada gelişebilmeleri ve aktivitelerini arttırabilmeleri için gerekli olan karbonhidratlardır. laktuloz, inulin, oligosakkaritler (maltoz, soya, ksiloz), oligofruktoz ve galaktoz prebiyotik maddelere örnek olarak sayılabilir.

Total Page Visits: 410 - Today Page Visits: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir